KUNSTIDE KOHTUMISEST: Veebruarist on Tallinna südalinnas aadressil Maakri 21 avatud uus ja unikaalne kunstiruum nimega Tallinn Art Space. Koht ühendab endas graafikakoja, kaasaegse kunsti näituse- ja müügigalerii ning kunstisündmuste toimumise koha. Marion Ots selgitab lähemalt.
Art Space on Eesti kunstimaastikul uus nähtus seetõttu, et pakub võimalust näha ja osta kõige värskemat kaasaegset kunsti ning osaleda ka selle loomeprotsessis. Tallinn Art Space’i idee ja teostuse südameks on Eesti Litograafiakeskus ning kunstnikud Jaak Visnap ja Kadri Alesmaa Visnap.
Art space’i keskkonnad mujal maailmas
Art space’i ehk kunstiruumi termin on mujal maailmas üsna hästi tuntud. Lähim näide on võtta siitsamast naabrite juurest Lätist, Riias asuva Riga Art Space’i (www.makslastelpa.lv) näol, mis ametlikult avati 2008. aasta alguses, kuid mille loomiseks astuti samme tegelikult juba 2003. aastal, lähtudes tungivast vajadusest professionaalse näitusepinna järele. Teisi art space’i näiteid võib tuua üle maailma erinevatest kohtadest – Hillyer Art Space Washingtonis (www.hillyerartspace.org), mis tegutseb mittetulundusühinguna; Brooklyn Art Space (www.brooklynartspace.org), mis peamiselt pakub kunstnikele New Yorgis residents-stuudiopindu ja tegutseb koostöös galeriiga Trestle Gallery; Miami Art Space (www.miamiartspace.com), mis pakub üle 7000 ruutmeetri suurust näitusepinda; Artist Space New Yorgis (www.artistsspace.org), mis loodi juba 1972. aastal sooviga murda tollast institutsionaalset süsteemi (aastal 2012 avati Artists Space Books & Talks nimeline koht, mis on ühtlasi nii raamatupood kui ka kultuuriürituste toimumise paik).
Tallinn Art Space’i graafikakoda
Tallinn Art Space’i üheks oluliseks osaks on litograafiakeskus, mille sünnilugu ulatub rohkem kui kümne aasta tagusesse Pärnusse. Baltimaade ühe juhtivama graafikatöökoja sisu korraldajaks on Eesti Litograafiakeskus ehk lühidalt Litokeskus – 2002. aastal kunstnike poolt loodud kunstiorganisatsioon, mille ideeks on luua vanade ja väärikate trükipresside abil kaasaegset graafikat. Litograafia leiutati küll üle-eelmisel sajandil, aga elab oma elu edasi: vanad litopressid, vanade litograafiliste kujutistega trükikivid ja litograafiatehnikas valminud sajanditaguse ajalooga kujundusgraafika on näitlik materjal õpikodades, kus kursustel osalejad saavad põhjaliku ülevaate litotehnika ajaloost.
Kui Litokeskus oma esimeses, Pärnus asuvas kodus tegutsemist alustas, oli see täiesti uus sõna eesti graafikas, kuna ühendas vanu klassikuid noorte algajatega. Pärnus viisid oma ideid litotehnikasse Evi Tihemets, Raul Meel ja Leonhard Lapin, aga ka EKA ja Non Grata tudengid ning kunstihuvilised kooliõpilased, rääkimata sellistest aktiivsetest kunstnikest nagu Marko Mäetamm, Inga Heamägi või Litokeskuse rajajad Kadri Alesmaa ja Jaak Visnap.
2007. aasta sügisest asus Litokeskus tegutsema Tallinnas Pärnu mnt-l asuvas ARS-i majas, kus jätkati senist loometegevust ja hakati korraldama ka omalaadseid kunstipidusid. Selliste pidude eesmärk oli tuua inimesed kunstile lähemale ja tutvustada selle n-ö köögipoolt, et kaasaegne kunst jõuaks Eesti ühiskonnas palju suurema hulgainimesteni.
Litokeskuse graafikakojast on tänaseks kujunenud kokkusaamise ja ideede vahetamise paik, kus lisaks kunstile luuakse ka laiemat väärtussüsteemi trükikunstile: viiakse läbi õpitubasid ja antakse kunstiõpetust. Graafikakojas on võimalik litograafiaga tegeleda professionaalsel viisil, kasutades sealsete juhendajate parimaid oskusi, materjale ning tehnilisi võimalusi, sest töökoja tehnilist parki ja trükitehnoloogiaid arendatakse pidevalt. Oma uues kodus Tallinn Art Space’i graafikakojas loodab Litokeskus näha nii vanu kui ka uusi sõpru, et üheskoos viia edasi kaasaegse kunsti väärtuse teadvustamist Eesti ühiskonnas.
Tallinn Art Space’i galerii
Tallinn Art Space’i galeriiosas tegeletakse igapäevaselt kaasaegse kunsti müügi, eksponeerimise ja vahendamisega näitustele. Seni sai Litokeskuses tegutsevate kunstnike loomingut osta interneti galerii-poest FamejaCookies (www.fameandcookies.com/). Nüüdsest aga kolitakse internetist päris galeriisse ja edaspidi saab müügis olevaid töid ka kohapeal näha.
Galeriis toimuvate näituste eesmärk on pakkuda publikule ülevaadet kaasaegse kunsti arengutest Eestis, tutvustades avalikkusele samas ka uue põlvkonna kunstnikke. Seega pakub galerii nüüdsest kunstnikele uut, kvaliteetset ja hea asukohaga näitusepinda.
Galeriist on võimalik soetada ka Litokeskuse ajalehte Minu Esimene Kunstikogu.
Tallinn Art Space’i sündmused
Tallinn Art Space pole kindlasti koht, mis enamiku ajast seisab kaunis ja uhkes üksinduses. Kunsti täis ruumid on mõeldud inimesele ja inimest oodatakse siia iga päev. See on kunstiruum, kus kujutav kunst kutsub kohtama teisi kunstiliike, olles just seetõttu unikaalne nüüdisaegne kunstiline kokkusaamiskoht. Esimesed kontserdid toimuvad galeriis juba veebruaris, varsti hakkab mõnel korral kuus nägema ka filme ning kohe-kohe avatakse väike kohvik. Lähiaja plaanidesse kuuluvad ka luuleõhtud ning inspireerivad kohtumised, kus kõnelevad kunstnikud väga erinevatelt elualadelt, sest hea kunst ja geniaalsed ideed sünnivad inspireerivas keskkonnas.
Samas võimaldavad Tallinn Art Space’i multifunktsionaalsed, linna südames asuvad galeriiruumid korraldada erinevaid sündmusi alates privaatsetest koosolekutest kuni täiesti eriliste pulmapidudeni välja. Loomulikult on oodatud siia inimesed, kes tahaksid tavapärasest teistmoodi tähistada enda või oma lapse sünnipäeva, korraldada firmapidu ja tooteesitlust või lasta fotograafil jäädvustada end kaasaegse kunsti taustal, sest tänane kunst ongi see homne klassika.
Ja kui siis ikkagi tundub, et pelgalt neljast, kunsti täis seinast ning erilisest interjöörist ei piisa, aitab Tallinn Art Space korraldada sulle tõelise kunstipeo koos kunstitegemise, elava muusika ning söögipoolise ja hea veiniga. Niisugusel peol osalejad saavad huvitavaid teadmisi kunstiajaloost, näevad litokeskuse arhiivis olevaid originaalkunstiteoseid ning peo lõppedes lahkuvad meistrite valvsa pilgu all litotehnikas valminud originaaltöödega, mida hiljem väärikalt oma ettevõtte või kodu seinal eksponeerida. Ja see ei ole veel kõik. Kui eesmärk on elada elu värviliselt, siis Tallinn Art Space’i kogemustega loovjuhid aitavad ellu viia sinu enda kõige pöörasemad ideed ja lihvida need lõpuks täiuslikuks koosolemiseks. Sest Tallinn Art Space’i kunstipidu on nagu hea rätsepaülikond: see peab olema õmmeldud erilisest, kandja valitud kangast, olema isikupärane ja kvaliteetne, istuma hästi ja lõppkokkuvõttes – tegema kandja kauniks ja kordumatuks.
Eesti Litograafiakeskus ehk Litokeskus faktidena
* Asutatud 2002. aastal sooviga äratada ellu litograafia ehk kivitrükitehnika (trükkimine lihvitud paekivilt; litokivi maardlaid on maailmas vaid mõned).
* Üks Baltimaade juhtivaid litograafiatöökodasid.
* Teeb koostööd paljude tuntud eesti kunstnikega, nagu Evi Tihemets, Leonhard Lapin, Raul Meel, Jaan Toomik, Kaido Ole, Peeter Allik, Marko Mäetamm jpt.
* Eesmärkideks on kunsti, graafikatehnikate ja eriti litograafia propageerimine ning kunstinäituste korraldamine.
* Koostööprojektide raames korraldatakse erinevaid kursuseid, näituseprogramme ja loenguid.
* Kollektsioonis on eeskujuks suur hulk tuntud eesti graafikute graafilisi teoseid ja ka neid vahendatakse erinevatesse galeriidesse toimuvatele näitustele.
* 2008. aastal valmis Litokeskuses kunstnike Kadri Alesmaa, Peeter Alliku, Toomas Altnurme, Merike Estna, Kadri Kangilaski, Laurentsiuse, Marko Mäetamme, Mall Nukke, Reiu Tüüri, Jaak Visnapi ja Jasper Zoova ühistööna litograafiamapp „Armastus 21. sajandil“, mille näitused toimusid Eestis, Inglismaal, Rootsis, Gruusias, Soomes ja USA-s. Mapp kuulub Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Soome EMMA Museumi kogudesse ning mitmetesse erakogudesse nii Eestis kui ka välismaal.
* Annab välja ajalehte Minu Esimene Kunstikogu, mis sisaldab infot kunstniku kohta, eksponeerib laialdasemalt ühe konkreetse kunstniku sõnumit, loomingut, taustainfot, tema näopilti, ateljeed ja CV-d. Senised numbrid on kajastanud Peeter Alliku, Maarit Murka, Laurentsiuse, Jaan Toomiku ja Kaido Ole loomingut. Tekstide autor on Heie Treier. Igas lehes on ka intervjuu ühelt kunstikogujalt, kes selgitab oma kunstikogumise tagamaid.
* Litokeskus ei ole pelgalt litode tootmiseks, vaid kokkusaamise ja ideede vahetamise pa