Cumbia Cumbia 1 & 2
World Circuit Records
Kunagi 1980ndail avaldas suhteliselt tundmatu plaadifirma järjest kaks kogumikku Kolumbia rahvalikku tantsumuusikat ja ühtäkki avastas terve läänemaailm, et nad kas vihkavad või armastavat cumbia’t. Armastatakse sellepärast, et Kolumbia cumbia on täiesti eriline Ladina-Ameerika muusikastiilide seas. Klassikalise cumbia rütm on monotoonne, bass rammib ühte nooti ja seade on minimalistlik. Kusagil pole tüüpilist latiinomuusika õhulisust ja kerget seksapiili. Cumbia’t kuulates tulevad ennekõike meelde katkistes õlgkübarates räpased tüübid pika matšeete ja suure puskaripudeliga, mitte õlised siidpluusis kavalerid, roos hammaste vahel.
Ega väga mööda see hinnang ka ole. Nagu kogu Lõuna-Ameerika peomuusikaga, on ka cumbia geto- ja külamuusika. Mis on aga Kolumbia geto? Vägivald, seks, sperma, kokaiin ja muud sellised toredad asjad. Nati narkokartelle ja palgamõrvareid sinna juurde. Ja miski imenipiga suudeti see õhustik panna ka muusikasse. Kohe nii palju, et cumbia alustas suhteliselt varakult oma võidukäiku B-filmide soundtrack’idel. Kuulake neid plaate ja te avastate tuttavaid meloodiad Tarantino filmidest ja siis sellest filmist, kus mängis Banderas ja mille nimi kellelegi ei meenu. Samas on nendele kahele kettale talletatud osa Kolumbia kultuuriajaloost, klassikalistest 60ndatest kuni 80ndateni välja. Mulle endale meeldib ketas nr 2 rohkem, aga eks igaüks tee oma valiku. Igatahes on siin ports vastupandamatut rock’n’roll’i!
6
Shelton San
Well-Behaved
Shelton San
Plaat on lindistatud laivis ja teisiti ei kujutaks sellise muusika lindistamist ettegi. Shelton Sani on Saaremetsa Raul kunagi nimetanud Eesti parimaks kontsertbändiks ja ma olen seekord Rauliga täiesti päri. Sel albumil, nagu ka eelmistel, ei käitu bänd üldse hästi. Oma white noise helimaastikuga löövad nad kohe kuulmekäikudesse ja kappavad läbi kaheksa loo. Ilus! Shelton San on üks neist vähestest Eestis tegutsevatest ingliskeelsetest bändidest, kes on kohe nagu päris. Nad võiksid olla näitaks Detroiti allakäinud eeslinnast või siis Manchesterist. Kusagilt, kus inimesed on viha täis ja maandavad seda kitarre lõhkudes. Shelton San ei vaeva kuulajat õnneks pikkade psühhedeeliliste soolode ega lüüriliste vahekäikudega. Ei, siin on rock’n’roll – ja250%.
5
PEPE DELUXE
Queen Of The Wave
Catskills
Pepe Deluxe’i järjekordne plaat meenutab miskipärast Eurythmixit: futuristlik, elektrooniline ja glamuurne. Tegemist on laiapõhjalise mainstream-popiga, mis kõlab nii klubis, daytime-raadios kui ka õhtuses DJ-saates. Mis on sümpaatne, on soul’i ja kabareemuusika elemendid sel plaadil. Siis minnakse tagasi 1990-ndate algusaja brittpopi laialivalguvatesse kitarrisaundidesse, mis peaks rõõmustama eriti Stone Rosesi fänne. Albumi arenedes veereb vanker veelgi ajas tagasi ja ühel hetkel maandub kuulaja 1960-ndate biitmuusikas. Kõik kokku on aga ilus koherentne ning ikkagi glamuurne eklektiline ja väga popp. Kohalikud popitreialid peaks selle albumi oma iPodi laadima ja kuulama, kuidas on võimalik retrot ning kaasaega ühendada nii, et viitsiks teist kordagi kuulata.
5
Singer Vinger
Suu laulab, süda läigib
Hitivabrik
Läigib, läigib. Volmeril ja kompaniil on süda pidevalt paha, oma 30 aastat või nii. Kõigil teistel muidugi ka. Mõned lihtsalt ei tahtnud enam Singer Vingeri vanu laule laulda ja panid Jürlau ja Volmi onu sitta olukorda. Ega nad tegelikult ju viitsinud. Ja seepärast saab ainult imestada, et vahelduseks nendele lugudele, mida teab peast isegi vananev Obinitsa bussijaama kassiir, võtsid Vingeri vanurid ennast kokku ja külvasid lõkkesse süsi juurde. Selge see, et plaadi kallal on kõvasti mölisetud: kassiiri jaoks lihtsalt päheõpitud laulude juurde uut Vingerit enam ei mahu. Aga mahub küll. See on tuntud higine kvaliteet, harjute ära ja hakkab meeldima. Aasta pärast, kui sõnad peas, hüppate ennast kontserdil emaseks ja röögite kaasa nagu pulmavalus kassid. Suu laulab, süda läigib, ühesõnaga.
5
Rectum
The Last Stronghold
Rectum
Eestis pole just eriti palju straight-in-the-face old school rock and roll bände. Teate, selliseid nagu tegid Johnny Thunders ja Michael Monroe. Midagi, mis on streetrock, punkrock ja glämm üheaegselt. Seega tasub iga sellist ja nende uut albumit kohe eriti tähelepanelikult kuulata. Rectum on servapidi Dirty Dianaga seotud nii line-up’ilt kui ka stiililiselt, on aga rohkem Hanoi Rocks kui New York Dolls. Nad väntavad ühe rock’n’roll’i klišee teise järel, lauldes räpasest armastusest ja aktiivsest tänavaelust, ent nad teevad seda nii, et tahaks rohkem. Nad on usutavad, pässid, kes ongi hommikust õhtuni seda, mida nad on plaadil, ja teevad süüdimatult sellist muusikat, nagu torust tuleb. Bänd väikese kitsa räpase klubi jaoks, saateks täishigistatud õhk ja külm õlu!
4
Nneka
Soul is heavy
Yo Mama’s
Nneka Lucia Egbuna on Nigeeria päritolu saksa laulja, kes laulab nii igbo kui inglise keeles ning kelle edasiminekut muusikamaastikul on huvitav jälgida. Omaaegsetele põlve otsas produtseeritud reggae-afropop-r’n’b albumitele on nüüd professionaalselt toodetud ja korralikult arranžeeritud suurepärane järg tulnud. Selle albumi soul on kohe väga kõva, käima läheb see kõik esimesest sekundist ja kellele selline muusika meeldib, see ei lõpeta enne, kui plaat on läbi. Nneka jääb siingi oma liistude juurde, andes rahvale peamiselt popimaitselist nu-soul’i ja natukene reggae’t, aga millist! Mulle tuli esimese raksuga ette sarnasus Tricky suitsumaiguliste nii kümne aasta taguste plaatidega, mis olid rasked, diibid, aga väga elusad. Nneka on siin teinud muusikat hingega ning tulemus on esmaklassiline.
4
Maverick Sabre
Lonely Are The Brave
Mercury
Maverick Sabre kasvas üles Londonis Hackneys, kolis hiljem Iirimaale ja tuli sealt aastaid hiljem tagasi. Osales selliste briti hiphopartistide nagu Plan B lugudel. Üritab oma muusikas sulatada folki ja r’n’b-d. Olekski nagu kõik ja sellest infost võib välja lugeda mida iganes. Mida iganes emotsioone tekitab ka kodaniku muusika. On lugusid, mis rokivad, kus on kokku pandud vana Philly saundi pompoossust, triphopi ja kusagilt taustalt kumab läbi Tricky. Siis on aga kitarriga rikastatud raadiolugu, kus kaeveldakse õnnetu armastuse üle à la Eminem. Kokkuvõttes on sel plaadil igaühele midagi ja üldse on mul selline ettepanek, et iga albumi ostja peaks selle arvutisse tõmbama, kustutama mittemeeldivad lood ja panema kokku Maverick Sabre’i lugudest lemmik-EP. Nii loobki igaüks oma isikliku Maverick Sabre’i, päris tore on ju omada isiklikku räppartisti!
3
Chimes of Freedom
The songs of Bob Dylan
Fontana Records
See nelik-CD on kokku pandud Amnesty Internationali 50. aastapäevaks ja tal on seega õilis eesmärk. Ning kuna me kõik armastame Bob Dylanit, siis on eriti õilis need kaks asja kokku panna. Kui aga Dylani fänne on eriti palju, siis tuleb sellest paras koogelmoogel. Kuidas suhtuda kogumikku, kus on peal Rage Against The Machine, Ziggy Marley, Bad Religion, Joan Baz, Flogging Molly, Dave Mathews Band, Sting, Kronos Quartet jne. Selleks peab igaüks plaadid arvutisse tõmbama ja isikliku kogumiku kokku panema. Nii ühe CD jagu muusikat on siin igale maitsele.
3
Tallinn Daggers
Like A Diamond
Love Forever
See CD lesis mul kilest välja võtmata kuude kaupa riiulil. Kuidagi ei kõnetanud bänd, kes nimetab ennast Tallinna Pistodadeks. Lõpuks sai plaadikile ikkagi lahti tehtud ja esmamulje polnudki paha. On jah lahjendatud versioon Pet Shop Boysist, aga päris kõrva ei kraabi. Kuni sinnamaani, kui läbi vocoder’i hakkab uluma lauluhääl „I’m coming home today“. Kaua ja kirega. Siis tuli kopp ette. Mine jah koju ja tõmba stepsel seinast välja!
2
WHITE LABEL
Barthol Lo Mejor
Duubel EP „Jet Set Rebels” ja „Molotov Spray Tani“
Allalaetav http://biit.me/bartholmusic
Ongi nii, et selle kuu parim eesti muusika tuleb hoopis download’ina. Salapärane mees Bartolomeo nikerdas valmis kaheksa loo jagu hausisegust tehnot või tehnosegust haussi, kuidas kellelegi meeldib ja kust otsast kuulata. Mis on tähtis, on see, et isegi minul kui elektroonikakaugel mehel hakkas jalg tatsuma ja käsi sirutus võimu põhja keerama. On värske, on lahe, on palju kõmisevat bassi ja on löövad biidid. Sellisest muusikast on raske midagi kirjutada, seda peab kuulama.