KIRJANDUSLIK KOOGIRIIUL: Kirjandusfestivali HeadRead korraldustoimkonna asjapulk Jan Kaus jagab soovitusi uueks kirjanduskevadeks koos kahe suurema festivaliga.
Eestis on kaks suurt kirjandusfestivali: Prima Vista Tartus ja HeadRead Tallinnas. 2013. aasta on Prima Vista jaoks märgiline, kuna on jõutud järjekorras kümnenda festivalini. HeadRead on poole noorem, jõudes sel aastal viienda korrani. Prima Vista leiab tavaliselt aset pisut varem kui HeadRead – põhiprogramm sel aastal 9. kuni 12. maini. HeadRead mõni nädal hiljem, 29. maist 2. juunini.
Mõlemad festivalid on rahvusvahelised. Aastate jooksul on käinud siinmail esinemas päris mõjus hulk nimekaid kirjanikke. Prima Vistat külastanud kuulsuste seas on muidugi kõige tuntum Umberto Eco, aga kindlasti tasub mainida ka kaasaegseid vene kirjanikke nagu Ljudmila Ulitskaja, Grigori Oster, Jevgeni Griškovets jt, selle aasta „maiuspala“ on poola kirjanik Olga Tokarczuk. Festivali HeadRead tuntumate väliskülaliste seas on olnud Boriss Akunin, David Mitchell, Alessandro Baricco jne. Käesoleva aasta festivalile on saabumas ilmakuulus näitekirjanik ja stsenarist, absurdi- ja mängumeister Tom Stoppard; joomahullu elust ja mähkmelööbest kirjutav Juha Vuorinen, Eesti lähiajaloo umbsõlmesid harutav ja seetõttu siinmail jätkuvalt aktuaalne Sofi Oksanen, imeilusa, väikseid imesid tulvil „Lazari naiste“ autor Marina Stepnova, suurepärane itaalia stiiliharjutaja Paolo Nori ja paljud teised.
Kirjanduse sidumine muusika ja kabareega
Kuid eelkõige on Prima Vista ja HeadRead siiski Eesti festivalid ning see kajastub ka mõlema ettevõtmise programmis. Prima Vistal on väga kena komme: igal aastal valitakse üks tuntud eesti kirjanik festivali eestkõnelejaks ehk patrooniks. Selle aasta patrooni Leelo Tungalt saab muu hulgas näha kõnelemas koos festivali varasemate patroonidega vestlusringis „Võim ja vaim“.
HeadRead alustab aga sel aastal eesti prosaistide vestlussarjaga, mille käigus on võimalik kuulata praegusel hetkel aktuaalsed kirjanikke omavahel teineteise loomingut arutamas. Festivali lavale astub neli „paarisrakendit“: Urmas Vadi ja Maarja Kangro, Meelis Friedenthal ja Indrek Hargla, Rein Raud ja Peeter Helme ning Mihkel Mutt ja Andrus Kivirähk. Nimetatud autoritest viis mängisid olulist rolli eelmise aasta kodumaises proosas ning kolm teevad seda käesoleval aastal. Samalaadsed – ja sama olulised – on lastekirjanike vestlushommikud Eesti Lastekirjanduse Keskuses, kus vestlevad Kadri Hinrikus, Kätlin Kaldmaa, Ilmar Tomusk, Mika Keränen, Sulev Oll, Jaanus Vaiksoo ja Ilmar Trull.
Kirjanduse elava esitamise võimalused tunduvad jätkuvalt avarduvat, loominguliste praktikate vahele tekib üha sagedamini uusi ühendusi ning seda ilmingut soosivad mõlemad Eesti kirjandusfestivalid, pidades oluliseks ilukirjandusliku teksti sidumist online casino muusikaga, aga samuti nii luule kui proosa esitamist kui eraldi kunstivormi. Üks Prima Vista n-ö leivanumbreid on juba aastaid olnud laulvate kirjanike kontsert, millest on kujunenud juba eraldi tähendusega sündmus.
Festivali HeadRead raames toimub nii Poetry Slam kui ka proosavõistulugemine. Festivali päevaprogramme lõpetavad temaatilised kabaree-etendused – sel moel kestab edasi teatri Cabaret Rhizome kõrvalharuna tekkinud sündmustesari „Cabaret Interruptus“, mis ühendab endas kirjanduse, muusika ja teatri väljendusvorme ning mille raames astuvad üles mitmedki mainekad muusikud ja luuletajad.
Võrreldes Prima Vistaga on HeadRead ruumiliselt üsna kontsentreeritud sündmus. Prima Vista püüab vastupidiselt ulatuda üle kogu oma kodulinna, ära ei põlata isegi Tartu Kaubamaja. Enamgi veel – festivalile on oluline programmi geograafiline haare, sel aastal minnakse Valgasse. Lõviosa festivali HeadRead vestlustest ja etendustest toimub seevastu ühes kohas: Kirjanike Maja musta laega saalis Harju tänaval. Ometi on selle kõrval teisigi olulisi kohti. Niguliste muuseumis toimub traditsiooniline pühapäevahommikune luulelugemine, festival lõpeb aga Uue Maailma linnaosas, Koidu tänava kirjanike maja hoovis toimuval segasummasel luuleõhtul, mille käigus muundub festival vaikselt lõkkesuitsuks ja suvealguseks.
Jalutuskäigud kirjanikega
Eraldi märkimist väärib Tallinna Keskraamatukogu kasvav roll festivali sündmuskohana. Sel aastal leiab seal aset terve vestlusringide sari, kus võetakse kõne alla see osa kirjandusest, mille ette ei käi eesliide „ilu-“ ning mis leiab sageli oma lugejaskonna palju kergemini kui enamik romaane või luulekogusid. Oma ala tegijad räägivad ajalookirjandusest, reisikirjandusest ja taimekirjandusest – miks tundub tänapäeval fakt sageli fiktsioonist võluvam? Samuti on huvipakkuvad Tallinna Keskraamatukogus toimuvad vestlused kirjanikega, kellel on olnud isiklikke kokkupuuteid inimõiguste rikkumisega – Andrei Hadanovitš Valgevenest ja Inglismaa moslem Nabila Sharma räägivad oma elust, loomingust ning seda ümbritsevatest keerulistest, sageli luupainajalikest oludest.
Kindlasti ei kujuta enam festivali HeadRead ette ilma kirjanduslike jalutuskäikudeta – kõige populaarsemad on muidugi jalutuskäigud vanalinnas, kus liigutakse apteeker Melchiori jälgedes, saatjateks Ott Sandrak ja Indrek Hargla, kuid sama olulised on ka kirjandusteadlaste juhitud hulkumised Nõmmel ja Metsakalmistul.
Muidugi ei kata mainitud killud kogu kirjandusfestivalide kirevust. Nii Prima Vista kui ka HeadRead on juba žanriliselt väga kihilised sündmused, kust leiab nii akadeemilisi arutelusid kui ka pööraseid luuleõhtuid või kontserte. Ühesõnaga – on enam-vähem kindel, et iga inimene, kes ei kujuta elu lugemiseta ette, leiab kavadest endale meelepärased sündmused. Minge aadressidele http://www.kirjandusfestival.tartu.ee/ või http://headread.ee ning uurige järele!