MÕTTETUTE RIIKIDE AABITS: Hardo Aasmäe lugudesari mõttetutest maadest. Krimm, mille loll Venemaa just annekteeris, on kindlasti üks mõttetumaid „autonoomiaid“ maailmas.
Mis mõtet on riigil, millel pole mõtet? Krimm ongi selline. Riigi tegijad said ise juba mõne päevaga aru selle mõttetusest ja palusid riigi ühendada Venemaaga.
Seltsimehed juunikommunistid
Krimmi tabas sama saatus nagu Eesti ENSV-d 1940. aastal. Juunikommunistid hakkasid Vene saatkonna asemel oma arust mingit sotsialistlikku riiki tegema, kuid mõne päeva pärast oli neile asi selge. See on mõttetus. Paraku oli seda mõttetust mõtisklenud juba varem seltsimees Stalin, seltsimees Molotov, seltsimees Ždanov jne.
Nendel hakkas juunikommunistidest hale juba mitu aastat varem. Seltsimehed juurdlesid piinarikkas siseheitluses, kuidas Lauristini, Varest, Säret, Ruusi, Keerdot ja teisi Eesti seltsimehi hoida eemal mõttetu asjaga tegelemisest. Seepärast lastigi neil vaid kuukene mööbeldada. Pealegi korraldas seltsimees Stalin Varese valitsuse mahalaskmise ja ärasuretamise juba alanud sõja käigus. Tõsi, ka Stalin ei olnud veatu. Neeme Ruusi lasid miskipärast maha sakslased ja Hans Kruus ning Johannes Semper peavad piirduma ainult sõjajärgse küüditamisega (asumisega). Varese veenid lõigatakse läbi Kadrioru vannis 1946. aastal.
Ravi, mille kätte surra võib
Krimmi „märtsikremlistidel“ (märtsi-iidid) on ka nimed. Keegi Aksjonov, Konstantinov jne… Ilmselt on põhjust tähelepanelikult jälgida nende edasist saatust.
Saatusejälgimise menetlust võiks alustada ka Viktor Janukovõtši suhtes, kes veel hiljuti pidas Kiievis presidendi ametit. Ta tüdis ilmselgelt oma tööst ära ning alustas käesoleva aasta 22. veebruarist tööluusi. Nüüd ta tööle ei ilmu, lahkumisavaldust ei anna, töötülide komisjoni ei tule… Vahetevahel matkib kaugtöö tegemist Venemaalt.
Kahjuks on teda tabanud ohtlikud mõtted. Janukovõtš on hakanud Krimmi tänast seisundit pidama Venemaa annektsiooniks, käsitleb seda tragöödiana ning loodab Krimmi taasliidendamist Venemaaga. Putini silmis võib tegu olla ohtlike vaimsete hälvetega. Nende kandja vajab ilmselt tõhusat ravi, mille kätte võib ta ka surra.
Krimmi oma Paldiski
Krimm oli ja on riigina mõttetu juba ammu. Veel Autonoomse Vabariigina Ukraina koosseisus, pruugiti seal Ukraina magedat vett, mis oli seitse korda odavam vee omahinnast. Neli korda odavam olid gaas ja elekter. Vastutasuks neile mõttetutele hüvedele saatis Krimm muule Ukrainale alalist poliitilist irinat, et vene keelt ei räägita nii palju kui vaja, tatarlased on üleliigsed ning Venemaa Musta mere laevastikku on liiga vähe ja et Ukraina maksuameti olemasolu on ülekohtune.
Pealegi oli mõttetutel riigipöörajatel 30 000-ruutkilomeetrine poolsaar (Eesti 45 000 ruutkilomeetrit) käes nagu „juunikommunistidel“ Eesti pärast baaside lepingut. Krimmis oli oma Paldiski, mida neil nimetatakse Sevastoopoliks. Paldiskis sündinud Amandus Adamson on sinna sadamamuulile püstitanud uhke mälestusmärgi. Peale selle paiknesid kõikjal poolsaarel (mis on peaaegu saar) lennuväljad, jalaväekasarmud, õppeväljad, laod, sidekeskused jne… Suur osa majakatest ja rannamärkidest oli Venemaa kontrolli all. Kõik see on paljuski ja kahtlaselt sarnane Eestiga aastavahetusel 1939–40. Paraku oli Krimmi pöörajatel eelnevalt nn „baaside aega“ tervelt kakskümmend kaks aastat.
Ikka täiesti mõttetu kohe
Paraku tuleb tunnistada, et Krimmi ülevõtmine oli samuti mõttetu tegevus ja sellega tegelesid Moskva Kremlis üsna mõttetud mehed.
Krimmi tatarlasi Siberisse enam saata ei saa, sest seal on hiinlased vastas. Võiks saata Türki, kuid seal on neid juba kümme korda rohkem kui Krimmis. Pealegi on Türgi laevastiku tulejõud aukartustäratav ning Sinope reeturliku merelahingu mälestused veel elus. Krimmis võiks hakata edendama turismi. Paraku ei armasta inimesed sõjaväeosade vahel väga puhata. Pealegi olukorras, kus vahel on elektrit, vahel ei ole. Praegu vett on, aga võib-olla mõni päev ei ole. Või on vähe. Kuidas peaksid võõrastemajad ja puhkekodud majandama, kui nad ei tea vee, elektri ja gaasi võimalikku hinda lähikuudel. Ukraina on seni maksnud neile mitu korda peale, Venemaa ei taha aga riigi rahapuudusel seda teha.
Kuidas peaks puhkemajandus edenema, kui pole selge, kuidas käivad pangaülekanded ja puhkajad saaksid pangaautomaatidest kätte lisaraha, mida jätta Krimmi majandusse?
Kuidas peaks puhkaja Krimmi saabuma, kui ükski korralik lennuk sinna enam ei lenda? Raudtee läheb aga läbi Ukraina. Kõik see on – mõttetu.
Mida teeb Ukraina, kui ta peaks Krimmi tagasi saama?
Seda näitab aeg.