Arusaadavalt tahavad tavakodanikud ja spordiühingute realiikmed viinavõtmise esimese vihaga ära keelata. Alaealiste alkoholilembus, purjutajate poolt segi pekstud jalutajad, joodikute sünnivigadega lapsed, joobes politseinike avariid. Põhjusi on küllalt, et viinavõtmine keelata. Kuid rahva enamusele ei lähe selline asi peale.
MURET KUIPALJU
Teiselt poolt aga ei saa ka rahvalähedased poliitikud sellele teele minna. Kes maksaks partei valimiskulud, kust tuleks väikesed isiklikud hüved ja aktsiisimaksud riigikassasse. Muret kuipalju.
Viinamüümist vähendada, kellaajaliselt piirata, lastele viina müüvaid teenindajaid trahvida oleks päris hea. Ehk saaks isegi natukeseks ajaks pildi paremaks. Kohe on aga Remedia, Liviko ja lisaks muud alkoholitootjad rahva pärast mures: me saame vastu taksoviina ja salaviina ja kes teab veel, mis viina. Mitu kodanikku Pärnus võib sidrunilõhnalise peale jälle pimedaks jääda. Soomlased ei jõua ka siit kogu viina ära viia. Muret tõesti kui palju.
Mitmesuguseid ettepanekuid jätkub ja isegi Tallinna linnaisad on asunud asja üle mõtlema. Milline on tulemus, näeme varsti. Peale väikest mõttepausi ja mitmesuguseid konsulteerimisi PR-firmadega võib juhtuda, et alkoholimüük läheb kohustuslikuks igas müügipunktis ja avaturul, ikkagi linna kasud mängus. Äkki saaks ID-kaardile uue kasutusala: tallinnlastel oleks alkoholi ostu eesõigus IDkaarti ettenäitamisel ükskõik kus kohal või mis kellaajal kogu aasta ringi.
KAAMERA SAAB IGA LITSENTSIOSTJA
Eelnevat analüüsinud, on allakirjutanul ettepanek. Läheks hoopis teist teed ja prooviks nii, et kehtestaks korra kogu vabariigis ja kaotaks kõikide viinamüügi lubade kehtivuse näiteks alates 1. juulist 2004|.
Ja sama hooga lubaks kõigil soovijail osta riigi käest uue müügilitsentsi koos videokaamera ja väikese lisakohustusega. Videokaamera tuleb panna müügisaali nii, et oleks kaetud kogu vaateväli uksest kuni leti ja kassani. Videokaamera, mis läheks tööle igal hommikul kell 8, kui algab viina müük ja lõpetaks tööpäeva õhtul kell 24, kui alkoholimüük siin riigis lõppeks.
Nojaa. Sellist kaamerat, mis nii pikalt töötaks, tahaks isegi näha, oleks see alles tehnikaime. Aga ühe korraliku riigihankega saaksime ka sellise kaameraostu ära korraldada, parem veel kui sellise teeks eestlaste oma firma, raha jääks riiki ja tulumaksud ka.
Poe või bensujaama pidaja kohustuks kõik salvestatud videolindid säilitama 31 päeva ja esitama kontrollimiseks esimesel nõudmisel. Kaamerad peaks sättima ka baaridesse ja restoranidesse, et lapsed sealt viinuskat kätte ei saaks. Litsentsile kinnitaks hinna, mis ikka oleks hind ja kaamerale samuti. Litsentsi ja kaamera müügist laekuv tulu läheks riigieelarvesse.
LISARAHA RIIGILE
Kel oleks õigus videolinte uurida? No, politseil kindlasti, saaks ka omad poisid paremini kätte.Uurimisõiguse võiks raha eest avalikule enampakkumisele panna, kuid ainult nii, et ikka kõik soovijad saaksid lindist koopia ja uurimise õiguse eest tuleks ka maksta. Uurimise pealt teenitud raha läheks riigieelarvesse alkoholivastase võitluse rea peale.
Mis me siis võidaks. Reakodanikud saaksid meeleheaks 8 alkoholivaba tundi, koolilastel ei oleks alkohol koga aeg käe ulatuses, teadmisjanulistel ja kodanikeühendustel oleks võimalus uurida, kes meil tegelikult viina ostavad. Kaoks anonüümne alkoholism, saabuks täielik infoajastu.
Riik teeniks ühtlasi palju lisaraha, mida saaks suunata mitmesse fondi, näiteks on loomata fond, mis rahastaks viljakadude uurimist Keskile kuuluvast Rakvere viljasalvest.