Varasügisesed ööd on juba piisavalt pimedad, et vaadata ennenägematult kummalisi või mõjusaid horrorfilme. Neid mõlemit rida leiab jaapani re?issööri Shinya Tsukamoto filmide hulgast. See 1960. aastal Tokyos sündinud tüüp alustas väga kreiside ja uudsena mõjuvate madalaeelarveliste industriaal-tehnokraatlike undegroundfilmidega ja hiljem sai temast tunnustatud horrorfilmide re?issöör. Oma kodulinna Tokyo kohta on ta öelnud: “See on kummaline. Osa minust armastab Tokyot, kuid samas osa minust meeleldi hävitaks selle linna”.
Tsukamoto töötab sageli koos Tomoroh Taniguchiga, puhuti annab endale mõne antagonisti osa oma filmides. Lisaks nendele on ta ka teiste toredate jaapani re?issööride filmides näitlejana üles astunud. Näiteks Takashi Miike filmides Ichi the Killer ja Dead or Alive 2 mustkunstnik Higashinona. Viimatinimetatud film on saadaval ka Eesti videolevis.
TETSUO
Shinya Tsukamoto filmides on sarnast õhustikku, mis David Lynchi ja Cronenbergi töödes. Eriti “Eraserheadi” ja “Videodrome´i” silmas pidades. Tema esimene rahvusvaheliselt tuntud film on TETSUO: The Iron Man (1989), mis on ülikineetiline industriaalne modernse ajastu luupainaja ja äärmusliku tehnofeti?istliku fantaasia vahepealne asi. Film on must-valge ja madalaeelarveline, kuid vaatamata sellele äärmiselt edevalt ja nutikalt teostatud. Lugu ise räägib müügimehest, kes hakkab aeglaselt ja piinarikkalt rauakamakaks muutuma. Film rõhutab armastuse-vihkamise suhet tehnoloogiaga. Tegemist on sürreaalse reisiga tumedasse ja häirivasse kummalise uue reaalsuse maailma. On kannatust ja vägivalda; musta huumoriga kokku ei hoita. Ja omamoodi hullumeelset erootikatki, nagu stseen, kus raudmees oma puulõhkumismasina vinti või laienevat puuri meenutava suguorganiga üritab naisega vahekorda asuda. Kui tahate midagi tõeliselt teistsugust senikogematut filmielamust, siis on TETSUO: The Iron Man õige valik.
TETSUO II
The Iron Man tõi kuulsust ja tekitas rahalisi võimalusi, nii et TETSUO II : The Body Hammer juures on eelarve olulisema tähtsusega. Film on värviline, rohke pürotehnikaga, näitlejaid on oluliselt rohkem, spetsiaalefektid puhtamalt teostatud jne. Erinevalt esimest TETSUO filmist, kus puudus täielikult heade ja pahade poiste vastandamise teema, siis TETSUO II on just seda tüüpi lugu. Tõsi, väikseelarvelise esimese filmi fiiling on märkimisväärselt ehedam.
GEMINI
Gemini (1999) on õõvastusttekitav õudusfilm ja võrreldes eelnevate filmide eksperimentaalsusega märksa rohkem keskteekraam – no muidugi mitte Hollywoodi standardite kohaselt, aga võrreldes TETSUO filmidega näiteks küll.
Lugu järgmine. Dr. Yokio on edukas arst ja tal on kena naine, keda vaevab amneesia ning tema minevikust pole kuigi palju teada. Doktori elu hakkab koost lagunema siis, kui tema mõlemad vanemad tapab ära temaga sama nägu olev salapärane mees, kes üritab kogu ta elu üle võtta.
Üsna psühhedeeliline ja pinget tekitav film. Hea kaameratöö, omanäolised kaadrid ja sürreaalsed momendid ning tugev lugu tekitavad judinaid küll. Enne magamaminekut ehk ei soovitaks nõrganärvilistel vaadata.
Nagu ikka, otsige neid filme parimatest netipoodidest.