POLIITILINE SPORDIKOHTUMINE: Mart Soidro püüdis IRL-i pesemata kohvitassidega fraktsiooninurgast kinni lahkunud ministrid. Juhan Parts ja Urmas Reinsalu räägivad, kuidas on olla inimestel, kellelt taburet alt ära võeti. Aga ka muust.
Riigikogu istungitevabal nädalal on Isamaa ja Res Publica fraktsioonis harjumatult vaikne. Päikesekera pressib Nevski katedraali tagant koosolekuteruumi, kus lauanurgas külitab mõtetesse vajunud Juhan Parts. Nagu väljaveninud kass pärastlõunase päikese käes.
Tagakambrist tulev ruudulises kauboisärgis Urmas Reinsalu on õhinas ja sellise näoga, nagu oleks äsja mööblit kokku pannud. Vaid kõrva tagant puuduv pliiats ja taskust paistev kruvikeeraja ei rikasta tema uut imagot. Kuigi laual olevad kohvitassid on pesemata, pole õhus tunda kannatavate meeste lõhna.
Nii, mehed! Kuidas läks ametite üleandmine? Kas oli pidulikkust, härdusehetkigi? Kas Urve Palol oli üldse aega tseremoonitsemiseks või hakkas ta kohe tegelema eelkäija tegematajätmistega?
Parts (üllatunud küsimuse püstitusest): Kui sai teatavaks, et tuleb kaks ministrit, siis loomulikult hakkas ministeeriumis suur töö, leidmaks teisele ministrile kabinetti. Nädalavahetusel tehti väike remont ruumis, kus varem töötas kolm inimest.
Kas endal ei tekkinud soovi kätt külge panna ja teostada näiteks maalritöid?
Parts: Ei no neid tegid ikka elukutselised remondimehed. Proua Sullinguga jõudsin juua tassi kohvi, proua Paloga veel mitte. Olen kindlasti neile vajadusel abiks.
Reinsalu: Kui Bush astus ametisse ja Clintoni meeskond pidi lahkuma, võeti Valges Majas arvutitelt w-klahvid ära. Suur skandaal oli… Nali naljaks. Andsime asjad ilusasti üle ja vormiliselt läks kõik kenasti. Ega IRL-i mehed nii jubedad ka ei ole, nagu mõni on siin vahepeal väitnud.
Teie asendusliikmed Juku-Kalle Raid ja Mart Nutt korraldasid Kuku klubis korraliku lahkumispeo, kus õlut voolanud ojadena. Kas nad andsid teile oma kabinetid sama korralikult üle?
Parts: Mina peaks saama Juku-Kalle kabineti, aga ma ei ole veel ekskursiooni sinna ette võtnud. See pidi olema kusagil „uues tiivas“. Istun ja töötan esialgu siin fraktsiooni nõupidamistesaalis nuka peal.
Reinsalu: Sellest on kahju, et Mart ja Juku-Kalle pidid lahkuma. Loodame, et 2015. aastal ei ole meist keegi kellegi asendusliige. Ühest küljest oli Juku kõige ebakohasem riigikogu liige, teisalt asendamatu metsasanitar. Talle hakkas riigikogus meeldima! Ütles veel mulle – ma ei tea, kuidas see Juhanile meeldib –, et kui Parts ära sureb, saab ta riigikokku tagasi. Nutil selliseid mõtteid peas ei olnud.
Parts: Kas KesKus’is on sünnis Juku-Kallet kiita? Praegu antakse ju päevalehtedes välja erinumbreid lahkuvate poliitikute kiitmiseks…
Juku-Kallele ei meeldi see teps mitte, nii et suure tõenäosusega kärbib ta teie kiidulaulu välja!
Parts: (ei jäta jonni) Kärbib, siis kärbib, aga ma soovitaks KesKus’il anda välja 10-leheküljeline erinumber „Juku-Kallest kui kriiside lahendajast riigikogus“
(kõik naeravad).
Riigikogusse tööle asumine tõi kindlasti kaasa teie elukorralduses suuri muudatusi.
Parts: Nägid Ansipit, milline kergendus see elumuutus tema jaoks oli! Viimased kaks aastat rääkis ta valitsusistungitel põhiliselt iseendast… Sellise „teise käigu andmine“ on enda jaoks muidugi kosutav. Erakonnale tekitab see muudatus aga kõvasti mõttetööd – kuidas tõestada valijale, et IRL-i tuleb jätkuvalt toetada. Mul kogunes selle seitsme aastaga valitsuses kümmekond tõsisemat teemat, mille puhul oli selge, et Ansip oli peaministrina ennast nurka värvinud. See tähendab: ta ei olnud nende lahendamisest huvitatud. Haldusreform ja terve rida muid asju, mis nõudnuks valitsuse ja riigikogu otsuseid. Nüüd on meil opositsioonis olles võimalik need uuesti laua peale tõsta ning vabamalt inimestele selgitada. Nii et meie jaoks on see kindlasti ka vabanemine.
Reinsalu: Strateegilises mõttes on see tõesti mugavushetk. Saime stepsli seinast välja tõmmata ja opositsioonis olles uue võimaluse. Ja sotsid peavad valitsuses tõestama, et nad on riigikogus korralikult kodutöö ära teinud.
(mõtlikult) Kui ma täna vaatan seda Reformierakonna ja sotside valitsust…
Parts: (täpsustades): Ajutist valitsust!
Reinsalu: Nagu Juhan ütleb. Aga tõsisasi on see, et ajutise valitsuse programmis ei ole kirja pandud pikaajalisi…
Parts: (vahele) See on huumor, ärme vaeva KesKus’i lugejaid selle programmiga!
Reinsalu: Aga huumorit on inimestele vaja!
Parts: (leplikumalt) Kui huumorit on inimestele vaja, võib tõepoolest rääkida ka selle valitsuse programmist. Uus žanr.
Reinsalu: Seda koalitsioonikokkulepet tuleb nagu vene ajal lugeda ridade vahelt. Ja mina lugesin välja, et haldusreformi ei tule.
Parts: Praegu? Muidugi ei tule!
Reinsalu: Nagu ka haridusvaldkonnas on ainus „uuendus“ see, et gümnaasiumis õppivad noored naised ja mehed hakkavad saama lõuna ajal sooja toitu.
Parts: Ajutise valitsuse programm on klassikaline sõnapilv. Sõnapilved on need, mis ühiskonnas hetkel tähtsustuvad. Kuna julgeolek on hetkel tähtis, topime programmi kõvasti „julgeolekut“. Inimesed tahavad, et neil oleks hea olla – lisame programmi „heaolu“. Sisulise tegevuse tasalülitamiseks kasutatakse erinevaid eufemisme…
Reinsalu: Olin eelmisel nädalal Vikerraadio „Opositsioonitunnis“ koos Kadri Simsoniga. Meil on ju erinev nägemus, aga ühes asjas olin Kadriga küll ühte meelt. Ta nimelt leidis, et koalitsioonileping on Keskerakonna nägu. Nagu KeRe (Savisaare-Kallase) leping 2002. aastal. Peotäis populaarseid lubadusi, mis tuleb järgmisteks valimisteks ära teha ja mis peavad hulga hääli tooma. Ja ümarat online casino juttu sinna juurde, mida Juhan nimetab peenelt sõnapilveks. Ühtepidi on see ka loogiline, sest liberaalide ja konservatiivide asemel on nüüd valitsuses sotsiaalliberaalid. Keskerakondliku maailmavaatega.
Parts: Väga huvitav! Sa, Urmas, oled esimene inimene, kes suutis nii lühidalt Keskerakonna maailmavaate sõnastada. Aga üks asi on leppest puudu: ei kaaluta presidendi ja peaministri ametite ühendamist.
See on Siim Kallase vana idee.
Parts: Tuleks korraldada tohutud festivalid ja suured arutelud, moodustada arvamusringid. Ilves on selle tarbeks Kadriorgu koondanud juba sadakond inimest. Või natukene vähem, et kokku hoida… Aga nüüd on aseaineks valitud nn Soome valitsemismudel. Erinevad ministrinimed, mida annab selgeks õppida… Selline väike administratiivne udu teeb sõnapilve väärtuslikumaks.
Elu läheb üldse roosilisemaks. Ka Neinar Seli saab nüüd „spordi suurima vaenlase“ segamiseta edasi sehkendada…
Parts: Mart, sa tead ju, et ma olen spordihull. Viimane, kes spordile midagi halba tahaks teha. Aga kui Eesti sport sõltub ebaausast rahastamisest, siis on midagi kardinaalselt korrast ära. Meil on väikesi ja keskmisi korralikult tegutsevaid ettevõtteid 30 000, kes ühel või teisel moel tahavad oma klientidele reklaami teha. Kui need firmad ei ole valmis olümpiakomitee või alaliitudega kaasa töötama, kui toetajateks on jäänud kolm-neli-viis riigile kuuluvat ettevõtet, siis on olukord ikka väga hull.
Aga avalik arvamus toetab, et nn riigiettevõtted, nagu vanasti kolhoosid, peavad oma piirkonnas aitama vaesekestel oma eluga hakkama saada. Kus on seltskond peamehaanikuid ja agronoome, kes võivad laudu ja kive virutada, kui parasjagu on vaja suvilaid või eramuid arendada. Selline mentaliteet valitseb meie spordijuhtimises.
Me räägime ju äriettevõtetest, kes tegutsevad turul ja kelle jaoks on sponsorlus üks meede. Loomulikult nad toetavad kultuuri, haridust ja sporti. Aga nende põhiülesanne on ikkagi see, kuidas turul raha teenida. Et maksta dividende, mida saaks riigikogus jagada muudeks avalikeks hüvedeks.
Mis siin salata, Neinar tegi enne olümpiakomitee presidendi valimisi nagu see tegelane seal „Pisuhännas“…
Tiit Piibeleht!
Parts: Nagu Piibeleht, kes läks sisuliselt riigifirmade rahadega Peterburi maatükki ostma.
Piibeleht saatis küll Ludvig Sanderi vana Vestmanni rahadega Peterburi.
Parts: Sa saad aru küll! Läks sisuliselt enne olümpiakomitee presidendi valimisi riigifirmade rahadega ostma kokku üksikuid klubisid ja hääli. Mis asi see on? Korruptsioon?
Reinsalu: Vasta nüüd, Mart!
Parts: Aga milleks seda üldse vaja on? Ka mulle on tehtud erinevatel aegadel palju kordi ettepanekuid hakata juhtima mõnda alaliitu. Tajusin, et satun ühtpidi huvide konflikti ja ega ma tunne ka nende spordialade spetsiifikat. Spordijuhtimisest on meil kujunenud kummaline tõusikluse vorm.
Reinsalu: Nagu oleksime tagasi 1990-ndate alguses, mil ärastati ettevõtteid. Nüüd võetakse spordialad ja klubid üle Reformierakonna funktsionääride poolt. Mul on kahju sotsidest, sest samal päeval, kui nad valitsusse said, esitati Selile kriminaalsüüdistus.
Parts: Kas Seli võib praeguses olukorras jätkata olümpiakomitee presidendina?
Reinsalu: Ja riigiettevõtte nõukogu esimehena, kes on oma tegevusest tulenevalt saanud süüdistuse kriminaalkuriteos. Sotside selgroogu näitabki see, kas Seli saab oma ametis jätkata. See on tegelikult Michal II. Mõtlen Marju Lauristini peale, kes Silvergate’i kommenteerides tunnistas, et Eesti riik on kaotanud oma legitiimsuse. Praegu on küsimus samasuguses legitiimsuses.
Kuulge! Me ei tulnud siis nalja tegema! Räägime riigi käes olevatest äriühingutest ja sihtasutustest. Mäletan, et parteilasi hakati sinna pookima juba 90-ndate alguses…
Parts: (vahele) Nõukogude ja äriühingute jäänuk ongi jäänud 1990. aastatesse. Põhihäda on selles, et koalitsioonilepetel on alati olnud mitteformaalne lisa, kus käiakse läbi riigi käes olevad äriühingud ja sihtasutused. Küsimus on selles, kelle üks või teine osapool sinna esitab. Näiteks Meelis Atoneni juhitavas Eesti Postis ei tekkinud mingeid probleeme. Kas vanast harjumusest, aga meie koostöö laabus temaga väga hästi. Aga mõne puhul olidki üksnes eriarvamused.
Eriti Tallinna Sadama ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse puhul.
Parts: Poliitilise kokkuleppe kohaselt kuulus Tallinna Sadama nõukogu esimehe koht Reformierakonnale ja see andiski jõupositsiooni rahandusministri poolt nimetatud neljale liikmele. EAS-i saatis Reformierakond inimesed, kes ei tahtnudki koostööd teha. Kui neile midagi ei meeldinud, saatsid nad informatsiooni kohe ajalehte. Arvan, et see on halb praktika.
„Kogu see EAS-i nõukogu on selline, nagu ta on parajasti – Kalev Lillod ja niisugused vennad. Kalev Lillod ka nagu väga ei huvita, tõdesid, kui idufirmade programm oli EAS-ilt Arengufondi alla läinud.
Parts: Olin parasjagu Poolas visiidil ja ajakirjanik muudkui küsis, kas EAS-i nõukogu on selle heaks kiitnud või mitte. Ja siis ma ütlesingi, et see oli ministri väga laiapõhjaline otsus, et mõistlik on see koondada Arengufondi alla. EAS-i nõukogu liikmed (Tea Varrak, Ivi Eenmaa või Kalev Lillo) olid ajakirjanikule spinninud ja ma võtsin nad siis ühise nimetaja alla kokku.
Kalev Lillo kuulub lisaks EAS-ile ja Tallinna Sadamale ka Eesti Lootsi nõukokku. Kas Reformierakond peab teid nõdrameelseteks, et sellise tegelase kolme äriühingutesse saatis?
Parts: (rahustavalt) Aga sul on võimalik küsida Lillo käest, kas tema jaoks oli oluline see 300 eurot kuus või on see kontrollifriiklus. 300 eurot riigikogu liikme jaoks on naeruväärne või isegi kui korrutad selle Lillo puhul kolmega, on see peenraha, mille pärast ei peaks madistama.
Reinsalu: Aga selles suhtes on Mardil õigus, et Lillo mõju Reformierakonnas ei tohi alahinnata. On mõned inimesed, kes moodustavad ämblikuvõrgu keskme ja kelle mõju on seoses Ansipi lahkumisega kasvanud. Arvan, et Michal ja Lillo on just need keskmes olevad kaks inimest.
Parts: See jutt, et riigikogu liige peab nõukogudesse kuuluma, kus ta kannab rahva tahet, on uskumatu jura. Rait Marustet oli nii piinlik kuulata, kui ta seda ideed kaitses. Autoriteetne inimene, aga selgitab, kuidas riigikogu liige toob rahva arvamust äriühingutesse.
Reinsalu: Üks asi on see juraajamine, aga Allar Jõks on ju korduvalt juhtinud tähelepanu sellele, et see on ka põhiseadusevastane. Seadusandlik- ja täitevvõim lähevad omavahel totaalselt sassi. Seda nägime Sirbi juhtumi pealt.
Parts: Urmas Klaas, olles kultuurikomisjoni esimees, allus Rein Langile. Parlamentaarses riigis pidanuks ta viivitamatult kutsuma ministri aru andma.
Reinsalu: Tekkis uroboros.
Parts: (ehmunult) Misasi?!?
Reinsalu (koolipoisilikult): Müütiline madu, kes sööb oma saba. IRL oma riigikogu liikmeid nõukogudesse ei saatnud, aga kuna oli koalitsioon, siis ära ka ei keelatud.
Teile saab ette heita liigset leebust ja naiivsust Reformierakonna suhtes.
Parts: Aga mida sa meile siis ette heidad?
Seda, et te lasete juba kolmandat korda Reformierakonnal endal naha üle kõrvade tõmmata. Millal märkasite, et asi kisub hapuks?
Parts: Pärast kohalike omavalitsuste valimisi, kui Ansip hakkas avalikult kritiseerima Eerik Krossi. Kui ta edastas valitsuse pressikonverentsil sisuliselt Vene prokuratuuri süüdistusi. Siis oli asi üsna selge.
Seejärel teatas Ansip, et Estonian Air kulutas jäähoki maailmameistrivõistluste peale ebamõistlikult suure summa.
Parts: See oli juba ühiskonna testimine. Laupäevahommikune pressiteade – käekiri oli tuttav.
Minu jaoks sai asi selgeks siis, kui Rain Rosimannus teatas, et „auväärt Juhan Parts ja kohalike valimiste ajal ka Margus Tsahkna on küll üsna korralikult laianud selleks, et tüli üles tuleks“ (LP, 15.02.2014).
Parts: Kui nüüd hakata vaatama kõigi selle seitsme aasta peale, siis kui palju kordi meile öeldi: „Kuulge, aitab küll sellest Reformierakonnast.“ Eriti majanduskriisi ajal. Kui palju kordi me võtsime riigimeheliku hoiaku, et ei hakka segadust külvama. Sama oli rahastamisskandaali ajal. Küsimus on nüüd selles, kas põhimõtteliselt sellist poliitilist kombineerimist parema valimistulemuse nimel ilma rahva mandaadita aktsepteeritakse.
Reinsalu: Võib küsida, mis on selle Reformierakonna idee, Soidro? Sina kui Reformierakonna vana valija. Olid ju Siim Kallasega koos ülikooli komsomolikomitees.
Parts: Ei olnud ta Kallasega, ta oli Lauristiniga. Ta on sotsiaaldemokraat. (Mõtleb) Jürgen Ligi, kes on paljude jaoks au, mõistus ja südametunnistus… kes tegelikult teenib hoopis kannuseid Reformierakonna tagatoas… Kahestunud isiksus oleks tema kohta tagasihoidlikult öeldud.
Reinsalu: See on ehk liiga karmilt öeldud.
Parts: Aus rahandusminister paneks ju selle bilansi kokku. Kuskilt võeti 200 miljonit, mis on Eesti riigi jaoks päris suur raha. Ütleks siis vähemalt, kust tulevad need tulud…
Olles seitse aastat riigieelarvet kokku pannud, tean, kui keeruline on leida seda raha. See ei ole lihtne asi.
Teeks lõpetuseks nii, et loost ei kumaks läbi torisemine! Mikser juba hoiatas, et mida järjekindlamalt IRL end puhevile ajab, seda kasinamad on nende šansid järgmisse valitsusse pääseda.
Parts: (veidi torisedes) Sa ise tulid oma torisevate küsimustega. Meie lootsime, et tahad arutada meie uut programmi. Meie põhiväärtusi euroopalikus kultuuriruumis, kus lepped kehtivad ja sõna maksab.