MARSS-MARSS, KOHE, KOHE, EKS OLE! ANDKE KAFFEL JA NUGA! Ansambli Naised Köögis liikmed Katrin, Kristiina, Sofia ja Kairi olid just Kati köögis kokku tulnud, et tähistada uue plaadi ilmumist. Nad leidsid sealt Jüri Mõisa, Issanda Jumala ja Ahto Mulla. Võta üht ja löö teist.
Naised Köögis peavad oma uut plaati tähistama, seda teavad kõik maailma inimesed. Avati ehtne šampanjer, klaasid kõlisesid, eelroaks keedeti saatuslikult punast borši kuivatatud paradiisiõuntega, pearoaks küpsetati röstitud kitsejuustuga mahlast pardirinda tšillises mangokastmes. Lahtise akna all õitsesid jasmiinid ja Lõuna-Eesti viimased valged sirelid. Hõrgutavad lõhnad meelitasid ootamatult ligi erinevaid tegelasi. Et külalistes paremat selgust saada ja ühiseid jututeemasid leida, otsustasid naised oma kontvõõraid veidi usutleda.
Issand Jumal paljastab tõe
Esimesena sättis end köögisohval sisse Jumal, kes oli saabunud peaaegu endapikkuste roosade pojengidega, mis näisid olevat nopitud otse paradiisiaiast.
NAISED: Kuidas te seda sugupoolte asja mõtlesite? Kas oskasite ette näha, et tuleb nii palju probleeme? Kas Teil oli ka plaan B?
Jumal: Eks see üks nooruses tehtud temp oli. Seda tralli oli pilvepiirilt noorest peast päris tore vaadata ja naljaviluks ka ise kaasa teha. Eks ma ikka algul lootsin, et inimesed hakkavad ka õhust ja armastusest elama. Tollase tehnika arengu juures oli see parim, mis ma suutsin ja oskasin. Poisi ja tüdruku programmeerimine oli paras kunsttükk. Naised on mulle muidugi siiamaani mõistatuseks. Väga raske on aru saada, mida nad tegelikult tahavad. Praegu korraldaks küll asjad veidi turvalisemalt ära. Aga kui juba nii läks, siis mul oleks soovitus: Noored inimesed, ärge kartke elu! Võtke riske! Tehke tegusid!
NAISED: Mida tähendab teie jaoks lähisuhe? Oleme inimkatsetega välja selgitanud, et aja ja ruumi ühikutega seda mõõta ei saa. Kuidas luua lähisuhet nii, et kõik oleks rahul ja kõigil oleks kasvõi natuke huvitav?
Jumal: Inimesed, rääkige üksteisega! Ega ma teile seda kõnevõimet niisama heast peast ei andnud. Kes on öelnud, et elu peab lihtne olema? See on samalaadne küsimus, kuidas hundid söönuks saaksid ja lambad terveks jääksid. Teie laulus „Süüdimatu Juulius“ on ju kõik hästi ära seletatud: mees oli seitse aastat merel ja ei olnud mingeid lähisuhteprobleeme.
Kui tahate rahu ja harmooniat, siis saate selle. Kui otsite põnevust ja seiklusi – tore, teie valik! Aga mõlemat korraga… Nooh, eks võite ju proovida.
Ma tean ühte geniaalset laulu Tihemetsa Tiinast. Ma laulan seda ise ka vahel kodus vabanduseks… (püüab Jumal teemat mujale juhtida)
Jumal kukkus endale Tihemetsa Tiina laulu habemesse mörisema: „Kas sa Tihemetsa Tiinat tead? Temast rääkida võib nii mõndagi head, aga peale selle on tal ka väikesed vead…“
Minu elu on ka niimoodi läinud, et vanast peast olen ikka veel üksi, kuigi ega ma päris maha seda lootust veel ei ole matnud, et enda kõrvale üks jumalanna leida.
Jumal hakkas uut laulukest jorisema: „Naised on hullud, hullud ja uhked on nad…“ Ja nentis siis jorinat lõpetades ja unistavalt haigutades: „Ei välista jah, et see ikkagi võiks õnnestuda, noh, see lähisuhte värk.“
NAISED: Kui palju peab õhtuti palvetama, et Te appi tuleksite?
Jumal: Nõudlus on suur ja kõigile vastu tulla ei ole kogu aeg võimalik. Järjekord on vahel päris pikk. Kuna aastatega on klientuur kasvanud, siis ma pean vahepeal klientuuri ka valima akuutsuse järjekorras. Kui ootejärjekorras kannatus katkeb, siis peaksite ikka ka ise püüdma härjal sarvist haarata ja oma saatuseratast keerutada. Kui kannatus katkeb, ärge jääge asjata ootele. Kui tahad midagi võita, siis tuleb ise riske võtta! Just tuli kolm sõnumit. Jana Toom kirjutab: palun mulle viivitamatult peaministri kohta. Põllumees Taivo soovib lotovõitu. Üks kass palus hiirt. Üks mees tahab naist. Kõigile ei jõudnud ühe hooga vastata, aga keskmisele soovitasin lotopilet osta.
Kuidas meie maised toidud mekivad?
Mmhhää… Pardirinnaga ametis olev Jumal ainult mämises siinkohal.
Sõna saab Jüri Mõis
Jumala kõrvale oli koha sisse võtnud veel üks meesterahvas. Ta tundus kuidagi tuttava näoga ja varsti mõistsid naised, kellega on tegu. See on ju Jüri Mõis! Päris naljakas oli neid Jumalaga kõrvuti vaadata – üks taevane ja üks nii maine mees otse siin köögis. Naised olid lugenud hr Mõisa kõmulisi väljaütlemisi ja otsustasid ka temalt täpsustavaid küsimusi küsida.
NAISED: Ütlesite hiljaaegu, et laske mehel teenida ja ennast mehena tunda. Naised köögis tahaks väga teada, mis tunne on ennast mehena tunda…
Mõis: Keegi ei saa erapooletuks hindajaks hakata, isegi soovahetusoperatsioon ei aita täielikult. Minu arvates tähendab mehelikkus ennekõike kindlustunnet ning naiselikkus emotsionaalsust ja hoolivust.
NAISED: Mil määral end mehena hästi tundmine sõltub palganumbritest?
Mõis: Arvatavasti samamoodi nagu naisena hästi tundmine: palgasaaja on hea olla nooruses, kas ametit õppides või õnnelikul juhul ka staarina. Pärastpoole loob meeleolu see, mis tuleb tagasi sealt, kuhu oled eelneva elu jooksul investeerinud.
NAISED: Aga mis see sugu üldse teenimisse puutub?
Mõis: Esimesel kolmekümnel eluaastal ei puutu üldse. Kui sünnivad lapsed ja tähtsaks muutub ka pereelu materiaalne pool, on kõige targem korraldada peresisene tööjaotus niiviisi, et üks lapsevanematest vastutab rohkem sissetulekute ja teine väljaminekute eest. Minu pikaajaliste tähelepanekute järgi on sissetulekute eest rohkem vastutavad tavaliselt mehed. Kui mitte varem, siis küllap saab see statistiline fakt küsijale selgeks pärast viienda lapse sündi.
NAISED: Milline roog teil köögis kõige paremini õnnestub?
Mõis: Mu sõber Even Tudeberg ütleb vahel heas restoranis ettekandjale: ma ei taha mitte midagi menüüst, tooge lihtsalt süüa! Ükskord läksime kahekesi Moskvas restorani. Kena ettekandjapreili küsis uksel: Skolko vas? Even küsis vastu: A skolko vas? Umbes niimoodi tahaksin vastata ka teie küsimusele minu kokaoskuste kohta.
NAISED: Kas sitta muusikamaitset annab võrrelda sita eluga – ja sellisel juhul – mis on sitt muusikamaitse?
Mõis: Kõik oleneb sellest, missugused anded sul on ja kuhu oled rõhu asetanud.
Avaneb Ahto Mulla maailmapilt
Koridorist kostis taas kobinat ja sisse astus lõbusas tujus Ahto Muld. Ta pakkus meestele isepruulitud märjukest: „Jaanipäevast jäi järgi,“ muheles ta vahust vuntsi limpsates. „Aga daamidele on see liiga kange kraam,“ lisas ta kavala näoga ja võttis taskust pisikese nõukaaegse pudeli Maasika Musi. „Selle ostsin juba 1981. aastal Tallinna purjeregati puhvetist. Elagu tublid taluperenaised!“ hüüdis ta külakosti naistele ulatades.
Naised Köögis tundsid rõõmu Jumala loodud mitmekesisest maailmast ja Mulla kohtlane tervitus kiskus nad mõneks ajaks naerust lausa kõnevõimetuks. Kui tasakaal oli taastunud, võeti ka Mulla maailmapilt luubi alla.
NAISED: Olete tähelepanelik analüütik ja omate alati põhjendatud isiklikku arvamust. Samas on jäänud mulje, et olete hoidnud naissooga jahedat, kuid asjalikku distantsi. Olge hea ja öelge otsekoheselt välja, mida te eesti meeste ja naiste jahmerdamisest arvate?
Muld: Minule mehed väga meeldivad! Jaa. Puhas statistika näitab, et ehkki need kuradi mehed pole sugugi kirjaoskajad, enamik neist on isegi väljaõppinud idioodid, aga kuna väheseid mõtlemisvõimelisi sugu kohustab, siis on nad kirjutanud märksa rohkem talutavaid raamatuid kui naised. Ka taarapunkti taga vedelemine ja filosofeerimine tuleb neil paremini välja, sest aega on rohkem. Naised peavad vahepeal sünnitamas käima ja tööl, et spetsialistid saaksid endale avatud ülikoolis mõttetöö kõrvale väikest õlut lubada. Nii et jahmerdavad täiesti hästi, võimalikes tingimustes saadakse hakkama.
NAISED: Palun tooge üks positiivne ja eeskujulik näide naiskarakterist eesti kirjanduses. Palun tooge ka üks hoiatav näide.
Muld: Mida siin karakteritest rääkida! Hoiatavaid näiteid on juba naiskirjanikkonnaski nii et tapab! Kui sa oled ikka peast Marie Heiberg, kes arvab veel eluõhtul suvalises hullaris, et Tuglas on tema peika, siis ei tule isegi paar geniaalset luuletust sulle üldsegi appi. Või – no, oletame, et oled niiöelda kirjanik Aino Müür, kes, endal kuupuhastus suunurgast nõrisemas, kirjutab parasjagu raamatut „Linnuvere lugu“, tahtes anda sellega panust 1905. aasta sündmuste kirjeldamispagasisse?
Ka Lilli Promet oli imelik, Muld käis temal ja Ralf Parvel ikka aeg-ajalt külas ning Promet ei unustanud kunagi virisemast, kuidas riik naisgeeniuste eest piisavalt ei hoolitse ning pole talle hõbedast stipendiumi tuppa kätte toonud. Ka oli tema eramaja liiga külm, milles samuti oli paslik riiki süüdistada, et miks nad küttearveid ei maksa. Ükskord oli õues 20 kraadi külma ning Mulla ettepanek peksta kurikaga sisse aknad ja lasta külm õue pani proua veel rohkem halisema kui tavaliselt.
NAISED: Missugune kirjanduslik meeskarakter võiks olla ideaalne partner vabale ja vallalisele naisele?
Muld: Normaalne ja vallaline naine sellise enneolematu sogaga nagu ideaalsed mehed ei tegele. Isegi kirjanduses napib idealiseeritud lolle mehi, saati siis veel elust rääkida. Kui just teisiti ei saa, soovitaks Tõnissoni, see oli aeglane ja loll juhmard, ent tal oli piisavalt raha, mida normaalne naine võinuks suvaliselt kulutada, nii et töll poleks arugi saanud.
NAISED: Mis tunnetega vaatas Muld noorte laulu- ja tantsupidu „Mina jään“? Kas ka Teil tekkis tahtmine pikemalt jääda?
Muld: Jaah, tahtmine jääda on suur, aga kukkuv tellis on pime!