Ahto Muld (AM): Professor Einasto on käinud välja mõtte vaimse keskkonna reostamisest kui suurimast probleemist ühiskonnas (vt Einasto artiklit lk 10-11). Sina tegid seda Ameerikas juba 13 aastat tagasi.
Tarmo Urb (TU): Akadeemilise mõtlemisega inimesed on õigusetult võimule pääsenud ja selle maailma perse keeranud. Suurim oht meie planeedile ongi püüdlik idioot, kellele on võimalik intelligentselt selgeks teha, miks progress kasulik on – mis sest, et see maailma lõpuks ka hävitab. Hämmastav, et keegi neist pole vaevunud tutvuma ürgkultuuride prohvetlustega, mis seni on kõik täppi läinud… Ju nad vist nii intelligentsed veel ei ole.
*
AM: Kas Eesti akadeemikud ja nende vaimse keskkonna kaitsele kutsuv kiri on lootusetult hiljaks jäänud?
TU: Ma pole seda kirja ise näinud. Mida need üldse vaimseks keskkonnaks peavad? Tekitab väikese kahtluseiva? Intelligendi arusaam vaimsusest? On neil lõpuks õnnestunud see ka ära ratsionaliseerida? Hirmuvõbin. Prrrrr? Aga lootusetult hiljaks me selle mõttega jäänud ei ole.
*
AM: Einasto artiklist kumab läbi rahulolematus inimestevahelise ebavõrdsuse üle. Ehk on see kuidagi hoopis materiaalse pooluse esilekergitamine?
TU: Peaks ammu selge olema et materiaalsus on ebapraktiline. Kuni inimene ei naase tagasi elu ja vaimu ürgväärtuste juurde, jääb ebavõrdsuse efekt püsima.
*
AM: Defineerime vaimse keskkonna olulisemad probleemid täna.
TU: Suurim probleem on vale arusaam vaimsusest üleüldse. Kasvõi see, et loodus on jagatud elusaks ja elutuks. Loomad ja taimed jagatud kasulikeks ja kasututeks. Milline karjuv idiootsus! Ja needsamad akadeemikud õpetavad seda tänapäevani. Mis nii viga hävitada.
*
AM: Kui reaalselt inimesed oma oleluse nõrgemaid kohti üldse tunnistavad? Ega vist eriti.
TU: Tüüpiline “äkki minust läheb veel mats mööda” suhtumine. Põlisrahvad mõtlevad ka oma järeltulijatele, valge kultuur teeskleb küll pereväärtusi, aga see jääb rohkem seebiooperite tasandile. Kes oma lastest tõeliselt hooliks, ei hävitaks loodust.
*
AM: Keskonna eest sõdijaid on kõikides maailma paikades alati veidrikeks peetud. Mida see tähendab?
TU: Väärtused on osavalt aja jooksul pea peale keeratud. Vaata kasvõi meditsiini. Ürgseimat ja alatiolnut, seda millest keskpärase tundlikkusega kutsehariduse saanu aru ei saa, kutsutakse ju alternatiivseks. Aga seda mis alles lapsekingades ja komistamas üle omaenese ohvrite laipade, kuulutatakse tõeliseks meditsiiniks. Vaimsete teadustega on samamoodi – saladusi pole. Teadmiseks on vaja eetikat.
*
AM: Kuidas sa ise ligilähedaseltki harmoonilist maailma ette kujutad?
TU: Tuleb muuta põhiväärtustesse suhtumist. Kui lõpetada haige ületootmine ja negatiivsusega raha tegemine. Ma olen täiesti veendunud, et muutuseks piisab raha kontseptsioonist lahti ütlemisest. Meil on üks laul, mis sündis Ipanema Beachil Rio’s – vaatates neid pruune naerusuiseid pohhuiste ookeani kaldal. See ütleb: “Change the money concept, return it to the trash! Next day you see the Heaven through the flames of hell. Everyone is equal without their cash. All troubled minds will find their peace when there is nothing left to sell.”
Vali näiteks neli-viis enda jaoks kõige pühamat sõna ja lisa sinna juurde sõna business. Armastuse bisness, ilubisness, harmooniabisness, usubisness, eks pane ise edasi, naudi end?
*
AM: Kuidas tehiskeskkond sind ennast puudutab?
TU: Igati. Sundlärm meie ümber näiteks. See on ju üks põhilisi stressitekitajaid, seda enam, et peagi sa nagu ei märkagi teda, aga ta tambib su ajudes edasi. Polegi vaikseid kohti enam. Mina keelaksin küll selle jama ära.
*
AM: Kuidas näib, kas Keskkonnaministeerium peaks üles tõstatama ka vaimse keskkonna lagastamisest tulenevad küsimused?
TU: Ära aja ropendama. Mida need üldse vaimsest keskkonnast teavad? Algatuseks võiks keskkonnaministeerium koosneda siirastest looduseinimestest, mitte poliitilistest prostituutidest. Eesti loodus peaks olema meie rahva strateegiline vara, mitte müügiartikkel. Tegelema peab ennetamisega, mitte sitakoristamisega ja oma sõpradele-sponsoritele legaalsete sittamiseõigustuste leiutamisega.
*
AM: Sa oled koos vennaga mööda maailma ringi kablutades üsna palju hoiatusi külvanud. Mil moel su oma siseteadlikkus välja lõi?
TU: Me oleme üks kogu elavaga kogu universumis.Kõik elav on suguluses ja vastastikkuses sõltuvuses. Oi kui lihtne. Meie eneste geneetiline tarkus, kui ta tavatarkusest puhastada, on piisav põhitõdede äratundmiseks. Kõik sõltub sellest, kui palju sa nendel enesehävituslikel munninahkadel end ära programmeerida oled lasknud.
*
AM: Palju su etteastetes puhast edevust leidub?
TU: Niipalju kui sisutihedusest ruumi üle jääb,pede!
*
AM: Kujutad sa ette mingit faktorit, mis inimkonna ümbritseva suhtes mõistusele tooks?
TU: Karma muutus.See on juba juhtunud. Maa on juba alustanud puhastumist meist. Meie järel tuleb uus kultuur. Kui joppab, näed sinagi seda – kui sa korralikult sakusmenti peale võtad.
*
AM: Okei. Ennustame nüüd selle taustal, milline on maailm 10 või 20 aasta pärast.
TU: Füüsiline maailm on täitsa perses. Inerts võtab lihtsalt veidi aega. Vaimne maailm tõusuteel. Meil sinuga kestab lõbus aeg. Istume suure jõe kaldal ja vaatame, kuidas meie vaenlaste laibad allavoolu ujuvad.