Mali on suur territoorium Aafrikas, kus elavad erinevate muusikakultuuridega rahvad, kellest teavad väljaspool maailmamuusika ringkondi väga vähesed. Mali muusikat on väga raske viia ühisnimetaja alla ja kui ma peaksin ütlema, mis nimelt ühendab selle kandi erinevate rahvaste muusikat, siis tuleb esmalt pähe vast ainult üks element – väga spetsiifiline rulluv meloodia, mis on kohe kuulda Sahara kõrbe kitarribändides nagu Tinariwen, ent mis kumab läbi ka lõunapoolsete rahvaste muusikast.
Üllatuste edulugu
Niisiis, lõpuks ometi jõuab Eestisse Mali popsensatsioon, duo Amadou ja Mariam. Kohtusid muusikud pimedate koolis Mali pealinnas Bamakos 1977. aastal ja hakkasid tasapisi liikuma elukutseliste artistide karjääri suunas. Mariam jäi pimedaks viieselt ja Amadou kuueteistkümneselt. Mõlemad olid kirglikud muusikahuvilised ja lõid kaasa kooli orkestris ning hiljem juhendasid ise erinevaid kooli ansambleid. Nende ühiste lemmikute hulka kuulusid Hendrix, Clapton, Pink Floyd ja Aafrika folkloor. Amadou ja Mariam abiellusid 1980. aastal ja hakkasid peagi esinema duona. Kuus aastat hiljem asusid nad elama Elevandiluurannikule ja salvestasid seal hulga kassette. Kohtumine Stevie Wonderiga andis uut hoogu nende karjäärile, muusikute kontserttegevus laienes peagi üle kontinendi. Nad kutsuti salvestama Prantsusmaale ja jäidki Pariisi elama. Esimene CD väljaspool Aafrikat “Se Te Djon Ye” ilmus 1998. aastal, plaati osteti üle 100 000 eksemplari.
Duo muusika selgroog on alati olnud bluus, ent bluusi see ots, mis kätkeb aafrika juuri – laisad, müstiliselt monotoonsed ja korduvad fraasid. Amadou ja Mariami läbimurdealbum oli 2005|. aastal ilmunud “Dimanche a Bamako”, mille produtseeris Manu Chao. Järgmine suur läbimurre oli Damon Albarni produtseeritud väga elektrooniline ja space “Welcome To Mali”. Tänaseks on duo tuuritanud selliste ansamblitega nagu U2, Coldplay ja Blur, avaldanud autobiograafia ja ka “Best of” kogumiku. Peale selle on nad mänginud Barack Obamale tolle Nobeli preemia saamise tseremoonial, osalenud kahe FIFA turniiri avatseremoonial, olnud Grammy nominendid oma eelmise albumiga “Welcome To Mali” ja osalenud mitmete kuulsate artistide plaatidel ning kontsertidel.
Päris üllatav edulugu kahele pimedale muusikule Aafrikast, kus kahjuks liiga vähesed artistid saavad võimaluse maailmamastaabis läbimurdeks.
Ebatavaline viimane album
Oleks ka ime, kui niivõrd loomingulised ja andekad inimesed nagu Amadou ja Mariam ei oleks ära kasutanud kättejooksnud võimalusi lindistada uus album superalbumina. Nende hiljutine – aprilli alguses ilmuv – uusteos “Folila” lindistati Aafrika artisti kohta ebatavaliselt pompoosselt. Legend räägib, et alguses tahtsid kollektiiv ja nende mäned?er lindistada kaks albumit – ühe lääneliku popalbumi ja teise Aafrika roots-albumi. Kõigepealt suundusid Amadou ja Miriam New Yorki, kus nad kirjutasid uusi lugusid ja lindistasid need koos selliste tegijatega nagu Santigold ning muusikud Brooklyni bändist TV On the Radio, Scissors Sisters ja veel ja veel. Kui lindistus oli purgis, lendasid Amadou ja Mariam tagasi Malisse, kus nad lindistasid samad lood Aafrika muusikutega, kelle seas olid sellised suurused nagu kuulus ngoni-mängija Bassekou Kouyate, kitarrigeenius Abdallah Oumbadougou, hulk superperkussioniste ja klahvkamängijaid. Kaasa lõi ka Bertrand Cantat, endine laulja kuulsast prantsuse folkpunkbändist Noir Desir, kes lisas lugudele oma hääle, kitarri ja suupilli.
Kui topeltlindistused olid tehtud, selgus, et mõlemad albumid on nii head, et nad tuleks ühendada. Selleks võeti kampa hulk kuulsaid produtsente ja miksijaid ning sulatati mõlemad albumid üheks. “Folila” ühendab endas lääne roki ja rütmibluusi järske käike nõtkete Aafrika rütmidega. Kogu seda muusikalist spagaati tsementeerivad vägagi roots-suupillisoolod ja traditsioonilised Aafrika instrumendid. Arvestades seda, kui erineva kultuuritaustaga on albumil esinevad muusikud, on tulemus üllatavalt koherentne. Et asi veelgi ekstravagantsem oleks, esitatakse uue albumi “Folila” materjal pimedas. Mõlemad muusikud on väitnud, et pimedale inimesele on muusika midagi käegakatsutavat ja hoopis teistsugune kui nägijale. Neid aistinguid ja tundeid tahavad Amadou ja Mariam jagada ka oma kuulajatega.
Amadou ja Mariam esinevad Jazzkaare avakoosseisuna 20. aprillil Merepaviljonis.